A füles horogkötés, ahogy a neve is sugallja, egy olyan kötés, ahol a horog fülénél (szeménél) hurkolod át a damilt.
Ez a kötés biztosítja, hogy a horog szorosan és stabilan rögzüljön, így a halnak kevesebb esélye lesz megszabadulni tőle.
Ha helyesen van megkötve, akkor a horog optimális szögben áll a damilon, ami növeli a fogási esélyeidet.
A füles horogkötést leginkább fenekező vagy úszós horgászatnál használják, de gyakorlatilag mindenféle horgászati módszerrel kombinálható.
Így készítsd el a füles horogkötést!
Nézzük a lépéseket:
- Húzd át a damilt a horog szemén! Vezesd át a damilt a horog fülén úgy, hogy elegendő hosszúságú véget hagyj, amit később csomózhatsz.
- Készíts egy hurkot! A damil végét fogd, és készíts egy hurkot úgy, hogy a fő damil köré hurkolsz egy kisebb kört. Fontos, hogy a hurok ne legyen túl szoros, mert ezzel még dolgozni fogsz.
- Tekerj a horog köré! A damil szabad végét kezd el tekerni a horog nyaka körül. Legalább 5-6 tekerés ajánlott, de ha vékonyabb a damil, több is lehet. Ezek a tekerések tartják majd szorosan a horgot, így ne spórolj velük!
- Húzd át a damilt a hurkon! Amint megvan a tekerés, a damil végét húzd át a korábban készített hurkon. Itt kell óvatosnak lenned, mert ha a damil túl feszes, nehezen fogod tudni meghúzni.
- Húzd meg a csomót! Lassan, de határozottan húzd meg a damilt a főszál és a szabad vég felől is, hogy a csomó szépen rásimuljon a horog nyakára. Ha jól csináltad, a csomó szoros lesz, és a horog stabilan fog ülni a damilon.
- Vágd le a felesleget! Végül vágd le a kilógó damilvéget, de hagyj egy kicsi részt, hogy a csomó ne lazuljon ki hirtelen.
Füles horogkötés variációk
A füles horogkötés többféle módon variálható, attól függően, hogy milyen horgászmódszert használsz, vagy épp milyen típusú halra készülsz.
1. Palomar kötés
Ez egy népszerű variáció, ahol a damilt kétszer vezeted át a horog fülén, majd egy egyszerű csomót kötsz.
Ez a kötés rendkívül erős, és különösen jól jön, ha nagyobb halakat célzol meg.
2. Snell kötés
A Snell kötés egy kicsit bonyolultabb, mint az egyszerű füles horogkötés, de erősebb kapcsolatot biztosít a horog és a damil között.
Itt a damil a horog nyakánál is meg van hurkolva, ami extra biztonságot ad.
3. Trilene csomó
A Trilene csomó különösen ajánlott fluorocarbon damil használatakor, mert ez a kötés nem csúszik el könnyen.
Erős, megbízható kötés, ami ideális, ha például pergetsz.
Füles horogkötés haladóknak
Ha már gyakorlott vagy a füles horogkötésben, itt az ideje egy kicsit bonyolítani a dolgot.
Haladóként érdemes figyelembe venni a damil típusát, vastagságát, és persze azt, hogy milyen halakat szeretnél fogni.
Például, ha vékonyabb damilt használsz, többször is áthurkolhatod a horgot, hogy erősebb kötést kapj.
Az is jó tipp, ha a csomó meghúzása előtt benedvesíted a damilt. Ez megakadályozza, hogy a damil megsérüljön, és erősebbé teszi a kötést.
Ha profi szinten űzöd a horgászatot, próbáld meg a különféle kötéseket kombinálni is – például a Snell kötést egy Palomar variációval –, hogy még erősebb legyen a csomód.
Füles horogkötés tesztelése
Mielőtt élesben horgásznál, mindig érdemes tesztelni a horogkötést. Húzd meg erősen a damilt, és nézd meg, hogy a csomó nem mozdul-e el. Ha a kötés nem csúszik, akkor készen állsz a bevetésre!
Fontos, hogy minden horgászat előtt ellenőrizd a csomókat, különösen, ha sok kapásod volt, mert a damil megnyúlhat vagy megsérülhet.