nappali-sullozes

A süllő az egyik legizgalmasabb hazai ragadozó hal, amely kihívást és igazi élményt jelent minden horgász számára. Magyarországon a nagy folyók (Tisza, Duna, Körösök, Dráva) és tavak (Balaton, Velencei-tó) bővelkednek süllőállományban, így bőven van lehetőséged a sikeres süllő horgászatára.

A süllő rejtőzködő életmódot folytat, ezért a víz alatti szerkezetek – például hídpillérek, kidőlt fák, kőgátak, nádasok – közelében keresd őket. Folyóvizeken a partbiztosító kövek, sarkantyúk, duzzasztóművek alvízi részei is remek választásnak bizonyulnak.

A legjobb időszak a süllő horgászatára a kora reggeli és esti órák, illetve az éjszaka, főleg a nyári hónapokban, amikor a süllő aktívabb. Figyeld a víz hőmérsékletét és az időjárási viszonyokat is, mert ezek jelentősen befolyásolják a kapási kedvet.

Milyen hal a süllő?

A süllő Magyarország egyik legnemesebb ragadozó hala, a sügérfélék családjának legnagyobb hazai képviselője. Teste erősen megnyúlt, oldalról enyhén lapított, hátvonala alacsony. Feje és szája nagy, a felső állkapcsa eléri vagy túl is nyúlik a szem hátsó vonalán. Szájában erős, tűhegyes fogak találhatók, köztük négy kiemelkedő „kapófog” segíti a zsákmányolásban.

A süllő hátán 8–12 sötétebb harántsáv húzódik, színe élőhelytől függően változik: háta zöldes, oldala ezüstös, hasa világos, szinte fehér. Pikkelyei aprók, fésűs tapintásúak, az oldalvonalon 80–100 darab is lehet belőlük. Két hátúszója közül az elsőben 13–17 tüske, a másodikban 19–24 elágazó sugár található, farokúszója mérsékelten bemetszett.

A süllő gyors növekedésű, a nagyobb példányok akár 50–60 cm hosszúak is lehetnek, de előfordulnak egy méternél nagyobb, 10–15 kg-os példányok is. Húsa fehér, ízletes és keresett, bár nem teljesen szálkamentes.

Életmódjára jellemző, hogy oxigénigényes, ezért főként tiszta, kavargó, örvénylő vizekben, illetve víz alatti akadályok, kövek, tuskók mellett tanyázik. Ragadozó, főleg kisebb halakat fogyaszt, de nem túl falánk: lassú emésztése miatt inkább méret, mint faj alapján válogat a zsákmány között. Állandó búvóhelyet keres, és csoportosan is előfordulhat.

A süllő 3–4 éves korban válik ivaréretté, március–áprilisban szaporodik. A hímek fészket tisztítanak, őrzik az ikrákat, sőt, a kikelt ivadékokat is védik néhány napig.

Milyen felszerelést és csalit válassz?

A süllő horgászata során a pergető módszer az egyik leghatékonyabb, főként gumihalakkal, plasztik csalikkal vagy wobblerrel. Ezeket a csalik mozgása könnyen utánozza a süllő természetes zsákmányát. Fenekező szerelékkel is eredményes lehetsz, főleg élő csalival, például kishallal vagy nadállyal.

A pontos és távoli dobásokhoz válassz érzékeny, de kellően erős botot, vékony zsinórral. Fontos a finom szerelék, mert a süllő óvatosan táplálkozik. Kísérletezz a csalik mélységével és bevontatási sebességével, hogy megtaláld, mire mozdul rá legszívesebben.

Tippek: Ismerd meg a vízterületet, ahol horgászol – keresd a víz alatti akadályokat, mélyedéseket. Próbáld ki a lassú, finom bevontatást, ami utánozza a sérült kishal mozgását.

Ne feledd, hogy a süllőre is vonatkoznak méret- és mennyiségi korlátozások, valamint tilalmi időszakok. Mindig ellenőrizd az aktuális szabályozást, és törekedj a felelős horgászatra: ha teheted, engedd vissza a kisebb példányokat, hogy a süllőállomány hosszú távon is fennmaradjon!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük