gyermekhorgasz

Horgászni tanítani egy gyermeket nem csupán egy szórakoztató közös program lehetőségét adja meg, hanem életre szóló készségeket is átadhatsz neki.

A horgászat több, mint egy egyszerű hobbi – türelemre, figyelemre, és természet iránti tiszteletre tanítja a fiatalokat.

Emellett remek alkalom arra, hogy a szülő és a gyermek közötti kötelék még erősebbé váljon.

Miért jó a horgászat a gyermekek számára?

A horgászat elsősorban türelemre tanít.

A modern világban, ahol azonnali eredményeket várunk el mindentől, a horgászat lehetőséget ad arra, hogy a gyerekek megtanulják, hogy néha várni kell.

Amíg a halak harapnak, a gyermek türelmet, kitartást és figyelmet tanul.

Ezek a tulajdonságok nem csak a horgászatban, hanem az élet minden területén hasznosak lesznek számukra.

horgaszat-gyerekkel

Emellett a horgászat remek módja annak, hogy a gyermek közelebb kerüljön a természethez.

A városi élet gyakran elválaszt bennünket a természettől, de a horgászat lehetőséget ad arra, hogy a gyermekek újra kapcsolatba lépjenek a körülöttük lévő világgal.

Megismerik a halak és más vízi élőlények életét, megtanulják tisztelni a természetet és annak törvényeit.

Ne feledjük azt sem, hogy a horgászat közösségi élmény is lehet.

Barátságok köttetnek, amikor a család vagy barátok közösen töltik az időt a vízparton.

Válaszd ki a megfelelő helyszínt!

A helyszín kiválasztása az egyik legfontosabb lépés, amikor gyermekedet horgászni viszed.

Kezdj egy olyan helyen, ahol nagy az esély a sikerre – például egy könnyen megközelíthető tóban vagy folyóban, ahol sok hal él.

Az első néhány alkalom során érdemes olyan helyet választani, ahol a gyermek könnyen foghat halat, hogy ne veszítse el az érdeklődését.

Egyszerű felszerelés kezdőknek

A horgászfelszerelés kiválasztásánál fontos, hogy egyszerű és könnyen kezelhető eszközöket válassz.

A gyerek horgászbot legyen könnyű, a damil ne legyen túl vastag, és az orsó legyen könnyen kezelhető.

Egy alap horgászkészlet, amely tartalmazza a botot, orsót, damilt, horgokat és néhány csalétket, tökéletes kezdésnek.

horgaszat-gyerekkel

Tanítsd meg az alapokat!

Mielőtt vízre szállnátok, mutasd meg a gyermeknek az alapokat: hogyan kell tartani a botot, hogyan kell felcsalizni a horgot, és hogyan kell dobni.

Fontos, hogy a gyerek megértse, hogy a horgászat nem csupán a halak fogásáról szól, hanem egy összetett folyamat, amelynek minden része fontos.

Készítsd fel a sikerre – és a kudarcra is!

A horgászatban, mint az életben, nem mindig aratunk sikert.

Fontos, hogy felkészítsd a gyermeked arra, hogy nem minden dobás fog eredményt hozni.

A kudarcok is tanítanak – türelemre, kitartásra, és arra, hogy soha ne adjuk fel.

Rövid, de érdekes pecák

Az első néhány alkalommal valószínűleg csak egy rövid horgászatotok lesz, ne tervezz túl sokat egyszerre.

Ha úgy látod, hogy a gyermeked kezdi elveszíteni az érdeklődését, inkább hagyjátok abba, és próbálkozzatok egy másik napon újra.

Fontos, hogy a horgászat mindig élvezetes legyen, ne váljon kötelességgé.

horgaszat-gyerekkel

Kezdj kisebb célokkal!

Az elején ne várj túl sokat. Egy kisebb hal megfogása is óriási sikerélményt jelenthet a gyermek számára.

Fontos, hogy megtapasztalja a siker örömét, még akkor is, ha az elején csak kisebb halakat fog.

Legyen játék és szórakozás!

Ha a gyermek elveszti az érdeklődését, hozz valami mást a képbe.

Játékok, szórakoztató kihívások, vagy akár egy rövid szünet a vízparton segíthet, hogy a horgászat élvezetes maradjon.

Tartsd meg a lelkesedést!

Mindig dicsérd meg, még akkor is, ha nem fogott halat.

A lelkesedés és a pozitív visszajelzés kulcsfontosságú, hogy a gyermek továbbra is élvezze a horgászatot.

gyermekhorgasz

Vonj be másokat is!

A közösségi horgászat nagyszerű módja annak, hogy a gyermek megtanuljon együttműködni másokkal.

Hívj meg barátokat, rokonokat, és alakítsatok ki egy kis közösséget, ahol mindenki tanulhat egymástól.

Horgásszatok minden évszakban!

A horgászat nem csak a nyári hónapokra korlátozódik.

Minden évszaknak megvan a maga varázsa, és a gyermekhorgászok számára remek lehetőség, hogy megtanulják, hogyan változnak a halak szokásai az időjárás és a víz hőmérséklete függvényében.

A horgásszá válás első lépései

  1. Regisztráció: Ezt online a https://horgaszjegy.hu honlapon vagy személyesen a forgalmazói pontok egyikén lehet megtenni. A sikeres regisztráció után csak annak nem kell horgászkártyát is igényelnie, aki az adott naptári év december 31-ig nem tölti be a 15. életévét.
  2. Horgászvizsga: A következő lépés a sikeres állami horgászvizsga megszerzése. Az állami horgászvizsga ingyenes. A horgászvizsgára már 10 éves kortól lehet jelentkezni, de minden horgásznak vizsgáznia kell leghamarabb abban az évben, amelyikben a 15. életévét betölti (a gyermek horgászoknak eddig nem kötelező).
  3. Állami horgászjegy és fogási napló: Ez a gyermek horgászok részére ingyenes, nekik az egységes szövetségi hozzájárulás díját sem kell megfizetniük.
  4. Területi engedély: Mindezek birtokában már csak egy dologra lesz szükségünk ahhoz, hogy szabályosan horgászhassunk, az pedig nem más, mint a kiválasztott vízterületre szóló területi engedély. Országos szinten közel 2200 halgazdálkodási vízterületre lehet napjainkban különböző területi engedélyeket váltani. A területi engedélyek kiváltása a https://horgaszjegy.hu honlapon történik, ahol online vagy személyesen a forgalmazói pontok egyikén tudunk engedélyt váltani.

Jogszabályok szerint

A hatályos jogszabályok alapján gyermekhorgásznak minősül hároméves kortól az adott év december 31. napjáig a 15. életévét be nem töltött személy.

A gyermekhorgász horgászegyesületi tagsággal nem rendelkezik, halgazdálkodási vízterületeken halfogást és a halfogásra irányuló tevékenységet állami horgászjeggyel vagy turista állami horgászjeggyel, kizárólag nagykorú személy felügyelete mellett, a hatályos törvények betartásával folytathat. 

A gyermekhorgász felügyeletéért felelős személy a horgászat során segítheti a gyermeket, viszont horgászati tevékenységet nem végezhet helyette.

Tehát nem dobhatja be a felcsalizott horgász szereléket, illetve a megakasztott halat sem húzhatja ki a gyermek helyett, azonban feltétlenül segíthet a hal horogtól való kíméletes megszabadításában.

Ezek ismeretében tehát érdemes a gyermeknek olyan horgászati módszert választani, amely során a célhal megfogásához szükséges fizikai állapottal és képességekkel rendelkezik. 

A gyermekhorgászra vonatkozó szabályok

gyermekhorgasz

Köteles magánál tartani az állami horgászjegyet és a fogási naplót, illetve napi horgászjegyet a horgászati tevékenység minden pillanatában.

Köteles betartani a rendeletben meghatározott, az őshonos halfajok fajlagos tilalmi időszakára, valamint a méret- és mennyiségi korlátozásra vonatkozó rendelkezéseket.

A gyermek – a törvényi előírás szerint – a napi darabszám-korlátozás alá tartozó halfajokból naponta összesen 1 darabot, a napi darabszám-korlátozás alá nem eső őshonos halfajokból naponta összesen 5 kg-ot, ezen belül a menyhalból, sügérből és domolykóból 2 kg-ot foghat ki.

Gyermekhorgász az állami horgászjegy birtokában egy darab, egy horoggal felszerelt horgászkészséget használhat.

Tilos a hal fogásához minden olyan fogási eszköz, illetve fogási mód alkalmazása, amely a halállományt vagy annak élőhelyét veszélyezteti.

Valamely védett vagy fogási tilalom alá eső faj véletlenül megfogott egyedét vagy a méret- és mennyiségi korlátozások által tiltott halat – a horogtól óvatosan és gyorsan megszabadítva, vagy ha ez sérülésmentesen nem lehetséges, akkor a zsinórt a szájnyílás előtt elvágva – haladéktalanul vissza kell helyezni élőhelyére, akkor is, ha sérült, beteg vagy elpusztult.

Tilos a megfogott halak kínzása, a megtartani nem kívánt halat azonnal vissza kell helyezni a vízbe.

A halak és élőhelyük védelme érdekében tilos a szemetelés, vízi és vízparti növényzet csonkítása, kiirtása, a partvédelmet szolgáló építmények megbontása, károsítása.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük